Sağlık Alanında Hizmetlerimiz

MESVAK-Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı

SAĞLIK ALANINDA YAPILAN HİZMETLER

Beş senedir kurultay dönemlerinde ücretsiz sünnet organizasyonu sağlık ve diş taramaları vakfımızca gerçekleştirilmiştir. Mesudiye Hastahanesinde vakfımız onursal başkanı Op.Dr.Aydın ÖZGÜL tarafından 2000 yılında 76 çocuk, 2001 yılında 92 çocuk, 2002 yılında 86 çocuk ve 2003 yılında da 57 çocuğumuz sünnet edilmiştir. Ayrıca tüm bu çocukların kıyafetleri vakfımızca karşılanmıştır. Bu organizasyonun eğlence bölümü ise Mesudiye Belediyesi tarafından yapılmıştır. Karacaören Köyü doğumlu Op.Dr.Selami Karaca ve Geldişer Köyü doğumlu Op.Dr. Suat Demir ve Mesudiye Hastahanesi doktor ve hemşireleri bu organizasyonda dönem dönem görev almışlardır.

Yine Op.Dr.Aydın ÖZGÜL Başkanlığında Mesudiye Hastahanesi doktorlarının da iştirakleriyle Yeşilyurt Köyü doğumlu Diş Hekimi Muhittin AKSU nun katılımıyla 51 köyümüzde sağlık ve diş taramaları yapılmıştır. Yeşilyurt Köyü doğumlu Dr.Arif Hikmet ŞENER ile Türkköyü doğumlu Diş Hekimi Hüseyin ERDOĞAN'da bu çalışmalara iki dönem iştirak etmişlerdir.

Birinci dönem; Darıcabaşı, Pınarlı-Akpınar Çukuralan, Hamzalı, Musalı, Armutkolu, Celal, Arıkmusa, Yuvalı, Çavdar, Göçbeyi, Yeşilce ve Yeşilyurt,
İkinci dönem; Topçam, Enalan, Arıcılar, Alan, Birebir, Derebaşı , Abdili, Karabayır, Güzle, Karacaören, Yavşan, Herközü, Akkırık, Yeşilçit
Üçüncü dönem; Sarıyayla, Beyseki , Aşut, Güvenli, Beşbıyık, Arpaalan, Balıklı, Bayraklı, Yukarı Gökçe, Doğançam (Serpin )Güneyce, 
Dördüncü dönem; Erik, Üçyol, Yağmurlar, Gülpınar, Yeveli, Beyağaç Ilışar, Çardaklı, Esatlı, Çaltepe, Mahmudiye, Bayırköy,
Beşinci dönemde ise Ortaalan Köyü'nde yapılan sağlık ve diş taramalarıyla bu organizasyonu tamamlamıştır. İleriye yönelik bu türden organizasyonlar vakfımızın faaliyetleri içerisinde olacaktır.

2000-2001/2001-2002 Öğrenim yıllarında Diş Hekimleri Muhittin AKSU ve Hüseyin ERDOĞAN İstanbul Diş Hekimleri Odası'ndan temin ettikleri görsel materyaller ve slayt makinası ile Mesudiye'deki tüm ilköğretim okulları ve lise öğrencilerimize Mesudiye Belediyesi Düğün Salonunda ağız ve diş sağlığı konusunda, gruplar halinde görüntülü konferanslar vererek öğrencilerimizi bilgilendirmişlerdir. Yine Bu Diş Hekimleri aynı dönemler içerisinde Mesudiye Hastanesinde İlköğretim 8.sınıf öğrencilerinin tüm ağız diş bakımları ve tedavilerini yapmışlardır.

Vakfımızın sağlık hizmetlerinden birisi de kan bankası organizasyonudur. Şöyle ki; 
Kızılay ile birlikte yapılan organizasyonda amacımız Mesudiyeli herhangi bir hemşehrimize kan gerektiğinde bunun sağlanmasıdır. Çünkü daha önce yapılan kan taramalarında yöremizde kan yoluyla bulaşan hastalıkların yok denecek seviyede olduğunu tesbit ettik. Bu amaçla Yeşilçit, Beşbıyık, Beyağaç, Gülpınar, Çaltepe, Erik, Akkırık köylerimiz ve Üçyol Beldemizde bu organizasyonda kişilerin kan grupları tesbit edilerek köy derneklerine bildirilmiştir. Aynı bilgiler Kızılay kayıtlarında da mevcuttur.

MESVAK yönetim kurulunca Mesudiye Sağlık Merkezine çeşitli dönemlerde buzdolabı, çamaşır makinası çeşitli ilaç ve tıbbi malzeme yardımları ve MESVAK yönetim kurulu organizasyonunda iki kişilik morg, (Çaltepe Köyünden Ferhat Erdal ve Mahmudiye Köyünden Halis Saraçın katkılarıyla) otopsi masası (Ferhat Erdalın katkılarıyla ) hibe edilmiştir.