Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı


DOKTOR GÖZÜYLE
ANNE SÜTÜYLE EMZİRME PROGRAMI

Ülkemizde bebek ölüm oranlarının azaltılması ve bebeklerin yaşamın ilk 6 ayında sadece anne sütü ile beslenmelerini sağlamak için bir program yürütülmeye başlandı. Tıbben gerekli görülmedikçe yenidoğanlara anne sütünden başka yiyecek ve içecek verilmemelidir. Emzirilen bebeklere yalancı meme veya emzik türünden bir şey verilmemelidir.

Anne sütünün faydaları nelerdir?•

Anne sütü bebeğinizin ilk 6 ay boyunca en iyi karşılayan besindir. •

Temizdir , hazırlama gerektirmez. •

Aileye ekonomik yük gerektirmez. •

Anne sütü ile beslenen çocuk hastalıklara daha az yakalanır. (Kalp hastalığı, şeker hastalığı, allerji, şişmanlık, barsak iltihabı, diş çürüğü) •

Anne sütü ile beslenen çocuğun zekası daha yüksek olur. •

Emzirmek anneyi meme kanserinden ve yeni gebelikten korur. •

Doğum sonrası ilk yarım saat içinde bebeği emzirmek anne ile bebek arasında yakınlaşma sağlar, bebeğin memeyi reddetme problemini en aza indirir. •

İlk günlerde bebeğinizi her ağladığında mutlaka emziriniz; özellikle daha sık emzirmeye gayret ediniz, unutmayın ki gece süt salgısı daha fazla olur.

Yeterli sütünüz olduğu takdirde ilk 6 ay boyunca kendi sütünüzle besleyebilirsiniz. Sağlıklı her anne bebeği için yeterli süt üretebilir. 6 aydan sonra uygun ek gıdalar ilave edilerek emzirme iki yaşına kadar teşvik edilir. Bebek her istediğinde annenin emzirmesi sağlanmalıdır. Sütünüzün yeterli geldiğini nasıl anlayabilirsiniz ?

1. Bebek günde en az 5 kez kaka , en az 6-8 kez açık renkli idrar yapmalıdır.

2. Doğum sonrası 15. günde normal doğum kilosuna ulaşmalıdır.

3. Ayda en az 500 gram almalıdır. Kesinlikle bebeğinize şekerli su , inek sütü (kutu sütleri) vermeyiniz. Çünkü açlığı geçecek ve anne memesine karşı isteksiz davranacaktır. Annenin emzirmeye engel bir durumu varsa mutlaka bir hekimle görüşünüz.

Gelecek yazımızda başka bir konuda buluşmak üzere sağlıkla ve sevgiyle kalınız.
Yazar: Dr. Aydın Özgül
Tarih: 2008-04-24


Bu Köşe Yazısının yer aldığı yer: Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı
http://www.mesvak.org.tr

Bu Köşe Yazısı için adres:
http://www.mesvak.org.tr/modules.php?name=Kose_Yazilari&op=viewarticle&artid=189