Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı - MESUDİYEDE MÜTHİŞ KEŞİF 

 
 Menü 
 Ana Sayfa
_SOMRESTRICTEDMEMBERS İçerik
 Mesudiye Haberleri
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Haber Gönder
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Forumlar
 Konular
 Anketler
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Ziyaretçi Defteri
 Mesudiyeli Firmalar
 Mesudiye Haritası
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Şiirler
 Mesudiye Videoları
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Kan Bankası
 Üye Menüsü
 Bilgileriniz
 Özel Mesaj
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Üye Listesi
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Bağlantılar
 Extra
 En İyiler
 İletişim
 Erişim
 Türkülerimiz
_SOMRESTRICTEDMEMBERS Bağlantılar
 Destek
 Arkadaşına Haber Ver
 

 GÜNCEL HABERLER 
 

 Ziyaretçi Defteri 
1:TEBRİK (hsyn)
2:TEBRİK (yasarcelep)
3:Tebrikle... (BISBIS)
4:tebrik v... (maksu)
5:başarı... (kemalozdemir)
6:Karayaka... (herdogan)
7:mollaosm... (mollaosman)
8:KURBAN B... (sonmez)
9:KURBAN B... (YAVUZSENER)
10:MESVAK Y... (sonmez)

[ Tm Mesajlar ]
 

MESUDİYEDE MÜTHİŞ KEŞİF
Tarih: 22.05.2010 Saat: 16:47 Gönderen: yasarcelep


DÜNYANIN EN BÜYÜK (YARI) DOĞAL HEYKELİ MESUDİYE İLÇEMİZDE

Özellikle Mesudiye ve çevresinde yer alan bu kültür mirası, olağanüstü özelliklere sahip olup dünyanın daha önce bilmediği özellikler taşımaktadır. Açık hava müzesini andıran bu zenginlik, dünyaya tanıtıldığında Mesudiye ve çevresi dünyanın en önemli turizm bölgelerinden biri olabilecek,
Ordu/ Mesudiye'nin kaderi değişecek...

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir tarafından bulunan yatan deve heykeli, dünyanın en büyük (yarı) doğal heykeli olduğu anlaşılmıştır.

Dünyanın şimdiye kadar bilinen en büyük ve en tanınmış heykelleri: Japonya'da 110 m yükseklikteki Ushiku Daibutsu heykeli, Çin'de 108 m. yükseklikteki Guan Yin Sanya heykeli, Çin'de 106 m. yükseklikteki İmparator Yan ve Huang heykelleri, Japonya'daki 100'm yükseklikteki Dai Kannon Sendai heykeli, Çin'deki 88 m yükseklikteki Grand Buddha Ling Shan at Wuxi heykeli, Rodos heykeli, Amerika'daki Özgürlük Anıtı vb.dir.Ancak aynı tür heykeller olmadığı için Mesudiye'de bulunan heykelin, Mısır'ın Kahire şehrindeki heykel ile karşılaştırılması gerekmektedir. Mısır piramitlerinin doğusunda yer alan yarı insan yarı aslan heykelinin yüksekliği 20 m, uzunluğu 73 m, genişliği ise 5 m'dir. Firavun tarafından M.Ö. 2500 yılında yapıldığı tahmin edilen heykelin kafası insana, gövdesi ise arslana benzemektedir. İnsanoğlunun o devirde böyle bir heykel yapamayacağı düşüncesinden dolayı, zamanında uzaydan gelip yontulduğu efsaneleri anlatılmaktadır Mısır'da...Necati DEMİR tarafından Mesudiye'de tespit edilen deve heykelinin karşılaştırılabileceği dünya üzerindeki örnek, Mısır'ın başkenti Kahire bulunan gövdesi arslana, kafası ise insana benzeyen Ebu el-Hul heykelidir.

Ordu ili Mesudiye ilçesinde tespit ettiğimiz ve araştırma kaps a mına aldığımız heykel yere çökmüş bir deveye benzemektedir. Deve heykelinin gövdesi doğal kayadır. Kafa kısmı ise büyük ihtimalle insan eliyle yapılmıştır. Zira kafa kısmını, gövde kısmıyla bütün olmasına rağmen gövde kısmında olduğu gibi yosun tutmamıştır. Ayrıca gövde kısmımda kayanın zaman içinde kazandığı doğal özelliklerden kafa kısmı mahrumdur. Şayet insan eli değmemiş olsa idi heykelin kafa kısmı da kayanın bütünü ile aynı özellikleri göstermesi gerekirdi.

Yarı doğal yarı insan eliyle yapılmış heykelinin uzunluğu, 110'den daha büyüktür. Genişliği yaklaşık 40 m, yüksekliği ise yaklaşık 21 m ile 60 m. Arasında değişmektedir. Mısır'daki heykel kadar insan emeği yok, fakat görünüş itibariyle daha ilgi çekicidir.

Yatan deve heykeli güneyden kuzeye doğru uzanmaktadır, kafası doğuya bakmaktadır. Zaman içerisinde doğal aşınmalar olmasına rağmen devenin ağzını, burnunu ve gözünü andıran kısım yani kafa kısmı son derece belirgindir.Boyun kısmının kuzeyinde, iki kayanın arasında dibe doğru genişleyen, duvarları horasan harcıyla sıvanmış bir su veya tahıl sarnıcı bulunmaktadır. Sarnıç silindir (kesik koni) biçiminde olup (2.94 X 4.97 m) alt kısma doğru genişlemektedir. Sarnıcın arkasında, yine kuzey tarafa başka bir kaya kütlesi yükselmektedir. Kayanın güneye bakan yüzünde insan eliyle açılmış dikdörtgen biçiminde bir gözetleme kulesi bulunmaktadır.

Doğal olan gövde bölümünün hemen hemen tam ortasından aşağı bir tünel açılmıştır. Bu tünelde, 152 merdiven basamağı bulunmaktadır. Hangi amaçla yapıldığı belli olmayan ve içerisinde ne olduğu belirlenemeyen tünelin girişinin yüksekliği 2.70, genişliği yaklaşık 2.56 m'dir.

Dünyanın en büyük yarı doğal heykeli diyebileceğimiz bu kültür varlığının çevresinde de önemli tarihi eserler bulunmaktadır. Çevre köylerde kaya üstü resim ve figürler, Köktürk yazısı ile yazılmış kitabeler, kaplumbağa heykelleri, eski Türklerden kalma tümülüs mezarlar bunlardan bazılarıdır. Bütün bunlara Oğuz Türklerinden önceki Türklükten kalma yer isimleri (Canik Dağları, Kumanlar, Durak, Karagöl,..) ve mimarlık (ağaçların yatay biçimde duvar yapılmasından oluşan bina türleri) da bunlara eklenince Canik Dağları'nın zirvesi ilgi çekici bir durum sergilemektedir.

Türkler için devenin de özel bir yeri vardır. Türkler; at, sığır, koyun ve keçi gibi hayvanların yanında deve de beslemişler; etinden, sütünden ve derisinden yararlanmışlardır. Türk ortaoyununda deve, önemli bir figürdür. Türk masallarında, efsanelerinde, ninnilerinde de deve önemli bir unsurdur. Türk kültüründe deve, sağlamlığı ve gücü temsil eder. Bu yüzden Türklerin İslamiyeti kabul etmesini sağlayan Karahanlı hakanının adı, Satık Buğra (erkek deve) Han verilmiştir." dedi.

Özellikle Mesudiye ve çevresinde yer alan bu kültür mirası, olağanüstü özelliklere sahip olup dünyanın daha önce bilmediği özellikler taşımaktadır. Açık hava müzesini andıran bu zenginlik, dünyaya tanıtıldığında Mesudiye ve çevresi dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri durumuna geleceği açıktır. Zira burada bulunan eserler, dünyanın hiç bir yerinde yoktur.

Türkiye'nin her köşesi açık hava müzesidir. Fakat yeteri kadar önem verilmemesi, gereği gibi üzerinde durulmaması ve bilim adamlarımız tarafından ihmal edilmesi yüzünden hiçbir kıymeti yokmuş gibi görünmektedir. Basın ve yayın organlarının magazin türü haberlere daha çok önem vermesi buna eklendiğinde güzel ülkemizin güzel eserleri gölgede kalmıştır. Bütün bunların bir sonucu olarak bütün dünya, Türkiye'deki eserlerden habersiz kalmıştır.


http://www.necatidemir.net/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=109


Ayarlar
 Printer Friendly  PDF Format 

İlgili Konular


"MESUDİYEDE MÜTHİŞ KEŞİF" | Giri Yap/Kayt Ol | 2 Yorumlar
Threshold:   Mod:   Order:
Misafirler yorum yazamaz.
The comments are owned by the poster. Mesudiyeliler Birliği Hizmet Vakfı is not responsible for their content.

Re: MESUDİYEDE MÜTHİŞ BULUŞ (Skor: 1)
Kimden yasarcelep on 22.05.2010 Saat: 22:36
(Kullanc Bilgisi | Mesaj Gnder)
Saygıdeğer Hocamı kutluyorum. Valimiz ve İl Kültür Müdürümüz bu keşfi değerlendirirlerse Mesudiye dünyanın ziyaretgahı olur.
Necati Hoca siz artık bir Mesudiyelisiniz. Çünkü yılın büyük bir kısmını Mesudiye topraklarında araştırma yaparak geçirmektesiniz.
Saygılarımı sunuyorum.

[ Cevapla ]


Re: MESUDİYEDE MÜTHİŞ KEŞİF (Skor: 1)
Kimden YAVUZSENER (yavuzsener797@mynet.com) on 18.06.2010 Saat: 11:15
(Kullanc Bilgisi | Mesaj Gnder)
TARİHİNİ KÜLTÜRÜNÜ VE DİLİ Nİ UNUTAN NESİLLER YOKOLMAYA MAHKUMDUR. NECATİ HOCAM TARİHÇİ. KÜLTÜR ADAMI VE SANATÇI TİTİZLİĞİ İLE MESUDİYEDEKİ BİRÇOK KARANLIK YÖNLERİ AYDINLATMAYA ÇALIŞIYOR. KENDİSİNİ TEBRİK EDİYORUM. SAYGILARIMI SUNUYORUM.

[ Cevapla ]


 Kullanıcı Bilgileri 
Toplam ye: 493720
Aktif ye: 0
Aktif Ziyareti: 0
Üye Adı
Şifre
          Yeni ye KaytYeni ye Kayt
          ifremi Unuttumifremi Unuttum
 

 Anket 
YAZ TATİLİNİZDE MESUDİYEYİ TERCİH EDECEK MİSİNİZ?

EVET
HAYIR
BELKİSonuçlar
Anketler

Toplam Oy: 645
Yorum: 1
 

 Köşe Yazıları 

Av. Ayhan Okutan
Yaşamdan Seçmeler


Dr. Aydın Özgül
DOKTOR GÖZÜYLE


Dt.Hüseyin Erdoğan
ZİHNİN DOĞASI


Erdal YILDIRIM
SANAT SIKINTISI


Yaşar CELEP
ÇANAKKALEDE 57. ALAY

 
 
 Mesudiye Firmaları 
Firma Listesi

ASLAN OTOMOTİV

BEKART

GİOVANE GENTİLE

SALON TALİA

TAM PLASTİK İNŞAAT

OGU

AYDOĞAN PLASTİK

ÇELİKSAN

FURKAN PİMAPEN

ŞAHİNLER MOBİLYA

ANIL EMLAK

YILMAZ UN

MİRAY ELEKTRİK

MESUDİYE SIEMENS

ÖZBEŞLER

MELET KUYUMCUSU

KAYIR TEKNİK

Çile Yayınları

BERAT MOBİLYA

MİRA MOBİLYA

ERDEM BİLGİSAYAR

ALFATEK KLİMA

DAMAK TADINIZ

DOST KOZMETİK

BARBAROS TIBBİ TAHLİLLER

TUNCERLER İLETİŞİM

perde

[ Firma Ekle ]
[ Firma Rehberi ]
 


!....

Anasayfa | Mesvak | Mesudiye | Beldelerimiz | Foto Galeri | Haberler | Forum | İletişim
Vakıf Merkezi : Ortabayır Mah. Mescit Sok. Nu:5 K:5 Kağıthane/İstanbul
Tel : (0212) 224 52 82 Belgegeçer:(0212) 224 52 83
 Bu Site Php-Nuke Portalıyla Yapılmakta Olup Tema & Grafik Dizayn : By HCBEN .
 >> BEYDERGİ [TS] Copright (c) 2008 all right reserved.